ONLINE FAIR

Online Fuarlar Hayatımıza Nasıl Girdi?

featured image

Son yıllarda iş yapma biçimlerinin büyük çoğunluğu internet ortamında gerçekleştiği için fuarcılık faaliyetleri de bu durumdan etkilendi ve dijital ortama adaptasyon süreci başladı. Bu noktada online fuar tanımı ortaya çıktı ve teknolojinin bir sonucu olarak 1990 yılında online fuarcılık anlayışı kullanılmaya başlandı. 1993 yılında ise New York'ta gerçekleşen bir sunumda yılında yatırımcılara sunuldu.

Günümüze baktığımızda geleneksel fuarlar ilk olarak ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde ve sanayinin yoğun olduğu bölgelerde yapılmaya başlandı. Buralarda başlamasının sebepleri arasında yurt içi ve yurt dışı tüm bölgelerden ulaşımın daha kolay olması, iş dünyasının buralarda yoğunlaşması ve fuar merkezlerinin buralarda bulunmasıydı. Bu noktada online fuarlar, fiziki fuarların tamamlayıcı oldular ve ulaşımın zor olduğu bölgeler için yeni bir alternatif geliştirdiler. Böylece işletmeler, içinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağından yararlanarak tasarlanan online fuarlara yöneldiler. Gelinen son noktada ise online fuarlar neredeyse tüm işletmeler tarafından kullanılmaya başlandı.

Online Fuarların Gelişimi

Teknolojinin ilerlemesi ve hayatımıza girmesi ile artan online kullanımı ile online fuarlar, fiziksel fuarlara katılım için yeterli olmadığı durumlarda kurumların kurtarıcı oldu. Örneğin lokasyon, zaman, bütçe gibi kaynaklara için harcanan mesailer online fuarlar sayesinde yarıya indi. Yine fiziki fuarların istediği masrafları karşılayamayan kurumlar için adeta yeni bir sistem doğdu ve bu durum online fuarların gelişiminde büyük rol oynadı.

Online fuarların gelişimindeki başarısında rol oynayan diğer etken ise kullanıcı dostu olmasıydı. Tasarım sürecinde müşterilerin beklentileri doğrultusunda ilerleyen online fuarlar, müşterilerin ilgisini kazandı ve talebi artırdı. Özellikle ihracat yapmayı hedefleyen işletmeler için geliştirilen farklı dil seçenekleri, global anlamda büyük ses getirdi. Sadece internete erişimi ile bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazlarla giriş yapılabilmesi de kolaylık hem yöneten hem de ziyaret eden için kolaylık sağladı.

Potansiyel ziyaretçilere fuar öncesinde elektronik posta yoluyla hatırlatma yapılarak çalışanların yoğun iş temposu içinde fuarı hatırlamaları sağlandı ve böylelikle ziyaretçi sayısı artırıldı. İşletmeler, online fuarın sonrasında verilen ayrıntılı raporlama sistemi sayesinde potansiyel müşterilerle iletişimi sürdürerek uzun dönemde kârlı ilişkiler kurmaya başladı. Fuar alanında satış imkânı yakalanamamış olsa bile sonrasında bu durum değerlendirildi. Bu şekilde günümüze kadar geldi ve artan taleple birlikte online fuarlar yaygınlaşmaya başladı.

Kendi Online Fuarınızı Organize Edin.

Şimdi siz de dijitalin gücünden faydalanın, kendi online fuarınızı organize edin. Hedef kitleleri online olarak bir araya getirin. Daha fazla bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Tarih: 24.04.2020
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ!

SANAL ETKİNLİĞİNİZİ DÜZENLEYİN

Endless Fairs altyapısını kiralayarak kendi fuarınızı organize edebilirsiniz.
Endless Fairs’ın sanal fuar altyapısıyla kendi sanal fuarınızı organize etmek ve sanal fuarın avantajlarından yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul

Fulya Mahallesi, Büyükdere Cad, No:74, Kat:3, Ofis:10 34394 Şişli/İstanbul TORUN CENTER